Určitě vás už někdy napadlo, proč platit za zpracování dokumentace bezpečnosti práce a požární ochrany, když existuje internet, nabízející vzory ke stažení zdarma, které jen doplníme a za pár hodin je hotovo. Ano, je to jeden ze způsobů, jak to udělat a určitě budete na čas spokojeni, alespoň duševně. Problém ale nastane a duševní spokojenost opadne hned při první návštěvě kontrolního orgánu a vystavení pokuty za chybné zpracování dokumentace. Pojďme se tedy společně podívat na to, jak vzory BOZP a PO nabízené na internetu ke stažení zdarma (někdy i za peníze) vyplnit správně, případně, proč se jim vyhýbat velkým obloukem.

Na českém internetu existuje celá řada webových stránek, které nabízí ke stažení zdarma “dost pochybné” vzory dokumentace bezpečnosti práce nebo požární ochrany. Pak se dají dohledat také placené verze vzorů dokumentace BOZP a PO, které jsou o něco propracovanější nebo lépe řečeno o dost složitější.

Jak správně vypracovat vzor dokumentace BOZP a PO

Kdybych řekl, že zpracovat dokumentaci podle nějakého připraveného vzoru z internetu nelze, lhal bych. Kdybych řekl, že to zvládne každý, lhal bych znovu. Kdybych řekl, že je to levnější a efektivnější, lhal bych po třetí. Z toho vyplývá, že to lze, ale každý to opravdu nezvládne. Ani vaše sekretářka s vysokoškolským vzděláním. Dobrá, jdeme na to. Zkusím to sepsat v pouhých třech bodech.

1. Vemte si “pracovní dovolenou” a studujte

Jediný způsob, jak vypracovat dokumentaci BOZP a PO podle vzoru bez chyb, je si vzít dovolenou (možná delší než obvykle), navštívit koutek s odbornou literaturou se zaměřením na legislativu BOZP a PO a začít studovat. Až tuto problematiku řádně nastudujete (možná budete potřebovat ještě jednu “pracovní” dovolenou), můžete přejít na tzv. vstupní audit.

2. Udělejte si vstupní audit, není to tak těžké

Vstupní audit je bezpochyb nepostradatelnou součástí přípravy pro zpracování dokumentace BOZP a PO. Úkolem vstupního auditu je kompletní zmapování pracoviště z hlediska bezpečnosti. Důkladná prohlídka by měla identifikovat a zároveň zhodnotit všechna potenciální rizika úrazu při práci. Pokud jste důkladně studovali (viz. bod 1), věřím, že na nic nezapomenete. Nyní můžeme přejít k samotnému zpracování dokumentace.

3. Zapracujte potenciální rizika do dokumentace

Tak a teď si vemte připravený (zdarma či placený) vzor dokumentace BOZP a PO, který jste našli na internetu. Zde vám ale asi nedokážu přesně poradit, jak vše správně zpracovat, protože dokumentace je individuální záležitost, která je podmíněna především tím, v jakém oboru podnikáte. Každý obor je jinak rizikový. Pokud děláte administrativní činnost, dokumentace bude o mnoho jednodušší než kdybyste měli stavební firmu. Takže zde vám pomůže jen jediné, mít řádně nastudováno dle bodu č.1 tohoto článku.

Proč se vyhýbat vzorům dokumentace BOZP a PO velkým obloukem

Myslím, že pokud jste četli řádky výše, začíná vám docházet, že to asi bude mnohem složitější, než vám říkal kamarád u piva. A taky, že jo. Chcete ušetřit pár tisíc a nakonec zjistíte, že vám to zabere několik desítek a možná i stovek hodin a výsledkem bude stejně pokuta. Proto jednoznačně říkám, správné zpracování dokumentace BOZP a PO podle staženého vzoru z internetu není jen o doplnění kontaktních informací nebo počtů zaměstnanců. Je to mnohem složitější proces, než se na první pohled zdá. Zpracování dokumentace je vždy lepší svěřit do rukou odborníků, kteří mají odbornou způsobilost a hlavně znalosti. Kvalitní firmy navíc berou za zpracování dokumentace zodpovědnost.

Kdy je potřeba zajistit specialistu pro prevenci rizik

Pokud máte firmu do 25 zaměstnanců a máte potřebné znalosti, můžete si zajištění úkolů a prevenci potenciálních rizik zajistit sám (sama). V případě, že máte 26 až 500 zaměstnanců, můžete zajišťovat úkoly v prevenci rizik též sám (sama), ale pouze jste-li k tomu odborně způsobilý (á) – OZO, nebo jednou či více odborně způsobilými osobami. Pokud však máte více jak 500 zaměstnanců, musí prevenci rizik zajistit jedna či více odborně způsobilých osob. Výtah z Předpisu č. 309/2006 Sb.

Srovnání cen – kompletní zpracování vs. zpracování podle vzoru

Udělal jsem malý průzkum cen zpracování dokumentace BOZP a PO na českém trhu.

Cena za kompletní zpracování dokumentace BOZP a PO

  • malé organizace od 3.000 Kč
  • střední organizace od 5.000 Kč
  • velké organizace od 7.000 Kč
  • roční prověrky (audity a kontroly) malých provozoven od 2.500 Kč ročně

Hlavní výhodou je, že se o nic nemusíte starat a firma vám dává garance správného zpracování. Zdarma navíc dostanete přístup do online aplikace BOZP-SYSTEM, což je informační systém nejen pro komplexní správu dokumentace, ale také kontrolní kanál legislativy.

zdroj: dokumentacebozp.cz

Cena za vypracované vzory dokumentace BOZP a PO

  • vzory dokumentace – 1.560 Kč na rok
  • základní dokumentace – 330 Kč na rok
  • kompletní systém e-BOZP – 3.440 Kč na rok

Je třeba počítat s tím, že musíte mít potřebné znalosti v oboru BOZP a PO pro zajištění úkolů a prevencí potenciálních rizik. Navíc musíte zpracování dokumentace věnovat další čas a za nesprávnost si ručíte sami.

zdroj: traiva.cz