Statistiky, analýzy a průzkumy bezpečnosti práce

Jaká jsou data celoevropského průzkumu BOZP? Česká republika vybočuje z průměru EU

Již podruhé v historii se v zemích EU a některých přidružených státech konal velký průzkum Evropské agentury pro bezpečnost práce s názvem ESENER II. Do celého šetření bylo zahrnuto téměř 50 000 subjektů různých velikostí, od malých firem až po velké mezinárodní koncerny. Výsledkem celého výzkumu je studie mapující nejčastější pracovní rizika z pohledu zaměstnanců a zaměstnavatelů, která bude doplněna o množství seminářů v jednotlivých členských státech, kde budou prezentovány komplexní výsledky daného regionu. A jak si v šetření ESENER II vedla Česká republika?

Přečíst

Nový průzkum v oblasti BOZP přináší překvapivé výsledky

Agenda BOZP se neustále rozvíjí a změny se týkají zaměstnavatelů i jejich zaměstnanců. Hlavní povinností zaměstnavatelů je, aby zaměstnancům zajistili takové pracovní podmínky, které jim zajistí bezpečí při práci, současně musí proškolit zaměstnance v oblasti požární ochrany, první pomoci atd., vždy v souladu se zákonem a aktuálními normami a směrnicemi. Ne vždy ale vše probíhá tak, jak by mělo a ne vždy mají školení odpovídajicí efekt. Jaká je aktuální situace v praktickém plnění BOZP v českých podnicích? Jak zaměstnanci vnímají efekt školení? Odpovědi na tyto a řadu dalších otázek přináší nový průzkum společnosti CRDR s.r.o.

Přečíst

Bilance Státního úřadu inspekce práce za rok 2014 – přes 46 tisíc kontrol za 216 milionů korun

Rok 2014 byl pro Státní úřad inspekce práce velmi úrodným rokem, dá-li se to tak říct. Nejvíce kontroloval pracovní smlouvy, splatnost mezd ve stanovené lhůtě, ale také bezpečnost a ochranu zdraví při práci. Podle ministryně práce a sociálních věcí Michaely Marksové je velmi dobře, že se daří odhalovat porušování práv zaměstnanců. V tomto směru rozdaly úřady neuvěřitelných 4366 pokut v celkové výši 216 milionů korun. Vzhledem ke každoročně stupňujícím se kontrolám lze předpokládat, že rok 2015 bude ještě přísnější.

Přečíst

Statistiky potvrzují význam bezpečnostních prvků střech

Opomíjení bezpečnostních prvků na střechách může mít fatální následky. Potvrzují to aktuální statistiky, kdy pády ze střech a lešení patří k častým pracovním úrazům. Požadavky na bezpečnostní prvky střech rodinných domů diktují lokální stavební normy. Zatímco například ve Skandinávii jsou bezpečnostní prvky, jakými jsou žebříky, střešní lávky a sněhové zábrany, přirozenou součástí střech rodinných domů, v Čechách se s nimi často z důvodu úspor nepočítá a to ani ve stádiu projektové dokumentace.

Přečíst
Načítání

BOZP komplexně

BOZP a PO poradna ZDARMA

Zkuste zdarma