Šikana na pracovišti se považuje za psychickou válku, jejíž následky mohou být pro šikanovaného zdravotně velmi nebezpečné. Dochází při ní k projevu jakési agrese, kdy se šikanovaný stává nepřítelem jednoho nebo více jiných osob. V pracovním prostředí se jí říká bossing nebo také mobbing. Co může šikana způsobit a jak se jí bránit?
Kdy se jedná o šikanu
Šikanu v práci lze poznat celkem jednoduše. Zpravidla se jedná o dlouho trvající nepřátelské vztahy a nepřátelskou náladu, která přerůstá až v ponižování druhého, a to klidně více zaměstnanci najednou. Ve většině případů se šikana odehrává ze strany nadřízeného směrem k podřízenému (bossing), ale není to vždy pravidlem. Může to být totiž i naopak, tzn. že podřízený zaměstnanec ponižuje nadřízeného (mobbing).
Bossing
Když se jedná o bossing, tak nadřízený zaměstnanec zneužívá svého postavení a šikanuje, ponižuje nebo zastrašuje podřízeného. Bossing tedy představuje například:
- zadávání nesplnitelných nebo ponižujících pracovních úkolů
- nepřiměřené trestání a bezdůvodné postihy
- zesměšňování, posmívání
- neodůvodněné kritizování
- ironické poznámky
- neustálé přerušování při mluvení
- podceňování
- nekomunikování a ignorace
- pomlouvání a hanobení dobré pověsti
- vytváření sociální izolace
- vytváření překážek
- pronásledování
- vyhrožování fyzickým násilím
- sexuální obtěžování
Pozor! Důležité je nezaměňovat bossing s klasickým používáním pravomocí nadřízeného. Z toho plyne, že ne vždy se musí jednat o šikanu.
Mobbing
Mobbing představuje v podstatě totožné projevy jako bossing s tím rozdílem, že při něm je šikanovaným nadřízený zaměstnanec nebo zaměstnanec, který je na srovnatelné pracovní pozici.
Následky pracovní šikany
Pracovní šikana má velmi negativní vliv na zdraví člověka, zejména pak na jeho psychickou pohodu a zdraví. Ačkoliv se to nemusí zdát, následky mohou být opravdu velmi vážné a to zejména pro osoby bez zkušeností se šikanou nebo s nižším seběvědomím. Dochází-li ve firmě nebo na pracovišti k bossingu či mobbingu je to jasný důkaz toho, že se jedná o velmi nezdravé pracovní prostředí a evidentně zde došlo k narušení sociálních vztahů. Jedná se o tzv. patologické chování, tedy abnormální a obecně nežádoucí společenské jevy, které jsou společensky nebezpečné a nejsou v souladu se standardními sociálními, ale i právními normami společnosti. Pracovní šikana může mít za následek například:
- zhoršení pracovního výkonu
- snížení soustředěnosti
- zvýšený pracovní stres
- zvýšenou pracovní absenci
- zvýšení chybovosti a úrazovosti
- snížení zisku firmy
- narušení psychické pohody
- zhoršení psychického i fyzického zdraví
- podráždění a útočnost
- zhoršený spánek
- nechutenství
- sklony k sebevraždě
Pracovní stres, který vzniká následkem pracovní šikany, má vliv na vznik různých druhů psychosomatických, ale i jiných, onemocnění.
Zákony na ochranu před šikanou
Rovným zacházením a diskriminací, potažmo šikanou, se zabývá Zákoník práce č. 262/2006 Sb. Konkrétnosti jsou pak uvedeny v:
- § 1a odst. 1 písm. e)
- části 1 Hlavy 4
Statistiky pracovní šikany
Podle statistik společnosti STEM/MARK má s pracovní šikanou zkušenost přibližně čtvrtina zaměstnanců. Nejčastěji jsou obětmi šikany ženy (27 %), pak teprve muži (19 %). Asi 43 % šikanovaných se s tímto jevem setkává alespoň jednou týdně, přičemž více jak 50 % zaměstnanců jsou šikaně vystavovány déle jak jeden rok. Zhruba tři pětiny zaměstnanců jsou šikanováni svým nadřízeným (bossing) a jedna čtvrtina pak kolegou (mobbing).
Jak se bránit šikaně v práci?
Existuje mnoho metod, jak se bránit šikaně v práci. Nejdůležitější je ale prevence, která platí zejména pro majitele a manažery firem. Z hlediska zaměstnance, který je šikanován, je pak na zváženou, zda se bránit právně.
Prevence ze strany zaměstnavatele
Zcela zásadní je podnikat preventivní opatření, která si ale musí nejdříve uvědomit zaměstnavatelé a manažeři firem. Je tedy důležité s nimi o šikaně mluvit, zejména o jejím negativním dopadu na dlouhodobí chod, ale i úspěšnost firmy. Většinou právě oni jsou odpovědní za šikanu ve firmě. Nejenže často sami šikanují, ale i šikaně vědomě přihlížejí, a to aniž by proti ní nějak zakročili. Neuvědomují si totiž, že škodí sami sobě, respektive své firmě. Z dlouhodobého hlediska má tolerance šikany vysoce negativní vliv na výkon zaměstnanců a ve finále i celkovou prosperitu firmy. Zaměstnanci jsou častěji nemocní, což může být pro firmu, zejména u fluktuace kvalitních zaměstnanců, velmi nepříjemné až devastující.
Přemýšlejte sami nad prevencí. Přemýšlejte, jak předejít šikaně. Vašim úkolem z pozice majitele firmy, případně jejího ředitele, je zajistit, aby firma zaměstnávala kvalitní manažery s osobností. Empatický manažer bude lépe naslouchat lidem a zajímat se o mezilidské vztahy v pracovním prostředí.
Jako majitel firmy, ale i vedoucí zaměstnanec, podporujte otevřenou diskuzi o mezilidských vztazích na pracovišti.
Neakceptujte jakýkoliv druh šikany, ať už se jedná o ty nejmenší pokusy, jako je pomlouvání, zesměšňování, ignorace či podceňování, nebo o závažné konflikty tipu vytváření sociální izolace, vytváření překážek, pronásledování, vyhrožování fyzickým násilím či dokonce sexuální obtěžování.
Pokud odhalíte šikanu na pracovišti, jednejte okamžitě. Nikdy řešení neodkládejte, protože tím by mohlo dojít k prohloubení problému a eskalaci v opravdoví konflikt. Vstupte do řešení konfliktu mezi zaměstnanci, případně se před tím poraďte s odborníkem (psychologem).
Vytvářejte ve svém firmě takové pracovní prostředí, které je příjemné a kam se budou zaměstnanci rádi vracet. Vytvářejte prostředí, ve kterém se lidé budou vzájemně podporovat a budou si věřit. V takovém pracovním prostředí se bude mnohem lépe dýchat, zaměstnanci budou výkonnější a spokojenější. A dnes je to dokonce trend, protože firmy pochopily, že kvalitní personál, který má dobré mezilidské vztahy, je opravdová hodnota firmy.
Právní řešení ze strany zaměstnance
Jste-li zaměstnanec firmy, jejíž každodenní součástí je šikana, doporučujeme vám zvážit, zda má smysl zde pracovat. Vždyť v práci prožíváte velkou část svého života a cílem není mít z toho zdravotní problémy.
Pokud jste jako zaměstnanec obětí šikany na pracovišti, máte možnost to řešit třemi základními způsoby: lidskou domluvou, žádostí o pomoc u zaměstnavatele nebo jiného vedoucího pracovníka, a v krajním případě právně. Jestliže se rozhodnete pro právní řešení, postupujte takto:
Sesbírejte si co nejvíce důkazů a zajistěte si svědecké výpovědi spolupracovníků. Najděte si spojence. Zapisujte si všechny konflikty do pracovního deníku.
Proberte situaci se svými nejbližšími – rodina, kamarádi. Nebojte se navštívit psychologa nebo odborného kouče, který vám dá tipy, jak se účinně bránit.
Podejte stížnost zaměstnavateli s jasným požadavkem prošetření dle § 276 odst. 9 zákona č. 262/2006 Sb. zákoníku práce.
Jestliže se jedná o odměny, kariérní postup či pracovní podmínky, vyžadujte po zaměstnavateli, aby důrazně dodržoval zásady rovného zacházení se všemi zaměstnanci, a to dle § 16 odst. 1 zákona č. 262/2006 Sb. zákoníku práce.
Jestliže se ani po těchto úkonech situace nezměnila a šikana na pracovišti vůči vám přetrvává, můžete se obrátit se stížností na patřičný Oblastní inspektorát práce. Jak podat stížnost na OIP?
Můžete se za určitých podmínek obrátit také na veřejného ochránce práv. Je to možné ale pouze v případě, že se jedná o šikanu, která je spojená s diskriminací, tzn. že musí být motivována některými z diskriminačních kritérií, jako je například zdravotní postižení, náboženské vyznání, víra, rasa nebo etnický původ, pohlaví, věk apod., dle antidiskriminačního zákona č. 198/2009 Sb.
V případě, že se chcete domáhat finančního odškodnění, musíte se obrátit na soud a podat žalobu. Vzhledem ke složitosti celé problematiky doporučujeme vyhledat specializovaného advokáta.
Dobrý den, jak se mohu bráni proti zaměstnavateli který mě při posledním dnu donutil podepsat srážky ze mzdy na 1745 euro, za něco co sem údajně zničil před 2 měsíci a i když byla všem zřízena takzvaná pojistka na blbost tak mi bylo řečeno, že pojistku platila firma a neví proč by se to mělo platit s pojistky a bude to vymáhat po mě. S tím, že pokud nepodepíšu nedostanu zápočtový list a udělá mi exekuci na 20 000 euro. a jako třešničku, sem byl veden v knize k EPS hasičů a chyběl mi tam poslední podpis a údajně byla ze strany hasičů provedena kontrola a udělena pokuta její výše na papíru nebyla a až hasiči vyčíslí částku buď přijedu podepsat nebo mi udělá formou exekuce k dalšímu zaměstnavateli a částku navýší.
Na policii ČR mi nikdo nepomohl a protože mi nebylo vyhrožováno zbraní není toto pro ně.
Existuje cesta aby mi někdo pomohl?
Dobrý den. Obávám se, že toto je otázka spíše na právníka.
Dobrý den,můj nadřízený jakékoliv požadavky na zlepšení práce ignoruje,před ostatními zaměstnanci mě pomlouvá a intrikuje aby se mnou nemluvil, zlehčuje moji práci, moje výsledky si často přisvojuje. Dokonce mi zakazuje pracovat homeoffice ( všichni ostatní mohou).Teď jsem na osetrovacce a nechal mi domu poslat notebook,že musím bezplatné pro něj pracovat protože mě přece už platí sociálka.uz se mi to zdá jako šikana?Jak se to jeví vám, má na toto právo? Děkuji za odpoved
Dobrý den. Podle toho, co popisujete, se jedná o pracovní šikanu. Pokud jste na nemocenské, pracovat pro něj nemusíte. Nemá žádné právo vám nařizovat práci, pokud jste práce neschopen / neschopná. Osobně se mi to jeví tak, že bych dal okamžitou výpověď. Šikana se řeší velmi špatně.
rada jako najděte si co nejvíce svědků a spojence je mírně řečeno mimo. nikdo se vás nezastane, protože se sám bude bát o práci. proto tak málo lidí řeší šikanu právně a raději odejde z práce, protože se bojí toho, že se to neprokáže. zaměstnavatel ho v oboru pomluví a on už si slušnou práci nenajde. a jestli si někdo myslí, že HR dodržuje nějakou mlčenlivost, tak je naivní. většinou se mezi sebou znají a sdílejí informace.
Dobrý den, Hanko. Děkujeme za názor. Nicméně, ne každý musí mít stejné zkušenosti, jako vy. Uvědomujeme si, že šikana je velký problém a velmi špatně se řeší. Pokud je však v zaměstnání dobrý kolektiv, který drží spolu, určité šance existují. A další fakt je, že v dnešní době je nouze spíše o zaměstnance, než sehnat práci, což nahrává právě zaměstnancům. Nevím, jestli jste někdy podnikala, ale sehnat kvalitního zaměstnance je pro zaměstnavatele jeden z nejtěžších úkolů. Takže se nabízí otázka, zda je lepší se nechat šikanovat nebo si najít novou a lepší práci. A co se týče pomluvy ze strany zaměstnavatele, to je to poslední, co by vás mělo trápit.
Souhlasím s Hankou a prožilo to už dost lidí. Odpověď, kterou Hanku komentujete, je naivní a zcestná. Bohužel. Realitu vykreslila Hanka.
Dobrý den,
ráda bych se zeptala, jak bych mohla postupovat, případně na koho se obrátit.
6 tým rokem pracuji jako technická podpora ve Škoda auto.
Jsem externím zaměstnancem, z toho důvodu můj problém nebyl na pracovišti vyslyšen.
Pracuji ve velmi příjemném panském kolektivu, ale denně se setkávám s člověkem,
koordinátorem ve výrobě, který mně veřejně ponižuje, obviňuje ze lži, slovně napadá.
Těžko se to popisuje. Snažila jsem se nebrat to osobně, ale objevila se u mne nespavost
a opakované bolesti hlavy, veřejné vystavování mojí osoby mi je velice nepříjemné.
Z nějakého důvodu nad ním drží vedení ochranou ruku.
Budu ráda za každou dobrou radu. Předem děkuji.
Pracovala jsem ve Firmě Bezpečnostní Agentura rok 2016 – 2017 jako Ostraha
Byl tam Vedoucí směny který schvalne říkal předemnou VO že tam nebudu říkal to půl roku od 13.9 – 15.2. Pak tam byl VO který mi říkal že nebudu mít hodiny že on nemá peníze i dohodari ale výpověď nepřišla. Pak tam byl kolega který domě valil že neumím komunikovat, pak tam byla kolegine která mě ponizovala že jsem debyl atd. Potom se ptám kolegu ty proč Josef pořád říká že tu nebudu odpověděl nevím, pak se Josefa zeptal a říká ty proč neodejde? No jasný právě provalil že mě šikanoval utlacovani k vypovedi a já jsem měla následky ze šikany skončila jsem na neschopence.
Dobrý den,
prosím chci se zeptat, zda se mohu nějakým způsobem bránit proti zaslání upozornění na neplnění povinností, které jsem obdržela poštou od své nadřízené. A to rovnou ve dvojím provedení. S tímto zásadně nesouhlasím, jelikož jsem přesvědčena, že z mé strany k ničemu takovému nedošlo. Jde toto upozornění nějakým způsobem anulovat? Děkuji.
dobrý den,já řeším na pracovišti bossing,nátlak a nerovné zacházení.má nadřízená je z vysoké politiky a pracuje pro studenty.Jsem přetěžována,překrucují mé výpovědi,zvýhodňují lidi co nic nedělají,ale aspoň donáší a informují.Po tom co jsem si dovolila v létě marodit vše od té doby špatně anebo málo.Popis práci na 3archy A4 hodný románu na pokračování.Uštvou tam kohokoliv,kdo se jim znelíbí a má výhrady.
Zdravím vás tu všechny a pročítám si vaše příspěvky, Také bych mohla napsat svůj příběh, ale bylo by to velmi dlouhé psaní, jelikož mobbing v práci řeším již 4 rokem – to myslím vážně. A výsledek? Nula. Proč???? Protože si vás každý vyslechne, ale dál se tím nechce zabývat, chybí prý legislativa 🙂 a přehazují si vás z jedné instituce na druhou. Je mi z toho smutno, ale nevzdávám to, nic jsem neprovedla a u nás na pracovišti nemůžete být šikovná a aktivní, to se u nás patřičně trestá. Oslovila jsem snad všechny instituce co jsem mohla a nyní to dokonce řeší policie. Nejvíc mě štve to, že se o tom všude krásně píše, co a jak máte udělat, na koho se obrátit, kam napsat …..ale to je všechno, nikdo vám nepomůže a nakonec v tom zůstanete sami. Já to ale nevzdám a vy se také nedejte, pokud na to ale máte žaludek dál v takovém kolektivu pracovat. Jo a ještě něco …mám spoustu důkazů, nahrávek – na žádost VOP …..aby se prý šikana prokázala. Tak copak mi poradíte vy a kam mě nasměrujete ??? Stále slyším dokola ….šikanu je velmi těžké prokázat. Já říkám že není, pokud máte důkazy ……..takže mobbeři mají zelenou a slušný člověk by měl z práce asi raději odejít – to je jediná rada, kterou jsem doposud slyšela, to je totiž to nejjednodušší říct.
Bohužel musím souhlasit. Zaměstnavatelé nehledají slušné lidi, ale raději hloupější, tvárné, dříče, co drží ústa a krok, stačí jim 12.000 čistého za dřinu. Hašteření a šikana mezi zaměstnanci je dovolena, čím je někdo drzejší a všehoschopnější, tím více vyhrává, narafičí, zničí spolupracovníka, šplhne u šéfa… Šéf – jak který, většinou však věří lžím, ještě slabšího deptá, vyšklebí se, je mu to fuk a zvýší si ego, zchladí žáhu na slabším.
Souhlasím se vším co píšete … je to jeden velký problém, který má řešení, ale to by se muselo někomu chtít s tím něco dělat. Copak případů, kdy se lidi se šikanou nebo mobingem setkali není už dost??? Na co proboha ty instituce čekají???? Ty kecy typu
” Nejsme kompetentní” nebo ” Raději si najděte jinou práci ” nebo ” Myslíte si, že se něco změní ? “……to už jsou fráze, které nezajímají absolutně nikoho z poškozených.