Neustálý vývoj automobilových technologií má za cíl jednu zásadní věc – poskytnout co největší bezpečnost. Vývojáři se mimo to snaží také o neustálé zdokonalování automatizovaných řídících systémů, které by měly zvyšovat bezpečnost v provozu. Už dnes víme, že dříve či později se inteligentní samořízená auta bez řidiče stanou realitou, respektive už realitou jsou. Jak je to se současným vývojem a co lze očekávat v horizontu několik let? A budou opravdu autonomní vozy představovat budoucnost v bezpečnosti na silnicích?

Technologie dnešních aut

Technologie asistence řidiče, které pomáhají zachraňovat životy a předcházet dopravním nehodám, nejsou v dnešních moderních autech nic výjimečného. Řada automobilů má technologie, které zabrání autu udělat smyk nebo dokonce vyvolat umělé driftování. Některá auta umí zabránit nebezpečnému přejíždění pruhů nebo alespoň upozornit řidiče na podobnou situaci. Nic neobvyklého není ani to, že auto varuje řidiče jiných vozidel, které jsou příliš blízko jejich zadku auta nebo dokonce automaticky sníží rychlost, případně zastaví, když mu do cesty vjede jiné auto nebo se před něj dostane nebezpečný předmět. Podobných funkcí mají dnešní auta daleko více. Používají kombinaci hardwaru (snímače, kamery, radary) a softwaru (počítačový program), který pomáhá vozidlům identifikovat určitá bezpečnostní rizika a upozornit řidiče, kteří tak mohou předejít havárii.

Minulost, současnost a budoucnost

Vývoj bezpečnostních technologií v automobilovém průmyslu má svou historii, která začíná v 50. letech 20. století. A jaké jsou plány do budoucnosti?

1950 – 2000

Bezpečnostní funkce a pohodlí

  • tempomat
  • bezpečnostní pásy
  • protiblokovací systém brzd (ABS)

 

2000 – 2010

Pokročilé bezpečnostní funkce

  • elektronická kontrola stability (ESC, ESP)
  • detekce mrtvých bodů (senzory)
  • systém sledování jízdního pruhu

 

2010 – 2016

Pokročilé funkce asistence pro řidiče

  • systém zpětné naváděcí kamery
  • automatické nouzové brzdění
  • automatické brzdění při zpátečce
  • automatické brzdění před chodci
  • systém centrování v jízdním pruhu

 

2016 – 2025

Částečně automatizované bezpečnostní funkce

  • systém udržovnání v jízdním pruhu
  • adaptivní tempomat
  • asistent při jízdě v koloně
  • systém automatického parkování

 

2025+

Plně automatizované bezpečnostní funkce

  • dálniční autopilot – samořídící autonomní vůz bez řidiče

 

Cesta k plné automatizaci

Plně autonomní vozy včetně těch nákladních, které řídí pomocí robota za vás, se stanou realitou. V současnosti už se taková auta testují v ostrém provozu v USA. Ve Státech se v příštích letech bude pokračovat ve vývoji v těchto šesti úrovních:

1. Žádná automatizace

Nulová autonomie – řidič provádí všechny jízdní úkony.

2. Asistence řidiče

Vozidlo je řízeno řidičem, avšak v konstrukci vozidla mohou být zahrnuty i některé prvky asistence při řízení, jako je automatické brzdění nebo zrychlení. Nikdy ne obojí současně.

3. Částečná automatizace

Vozidlo má kombinované automatické funkce, jako je zrychlení a řízení. Řidič ale částečně řídí a musí zůstat neustále ve střehu a sledovat okolí.

4. Podmíněná automatizace

Řidič je nutný, ale není povinen sledovat okolí. Musí být však připraven k tomu, aby nad vozidlem kdykoliv převzal kontrolu. Systém automatizovaného řízení je za určitých okolností schopen provádět všechny aspekty řízení.

5. Vysoká automatizace

Vozidlo je schopno za určitých podmínek provádět všechny jízdní funkce a v zásadě to tak také je. Řidič má možnost kdykoliv převzít řízení a plně ovládat vozidlo.

6. Plná automatizace

Vozidlo je schopno provádět všechny jízdní funkce za jakýchkoliv podmínek. Řidič má možnost ovládat vozidlo.

Waymo, samořízené auto bez řidiče

Jaké jsou výhody samořízených aut bez řidičů?

  • Bezpečnost na silnicích
  • Ekonomické a společenské přínosy
  • Snížení dopravních zácp a emisí
  • Mobilita pro zdravotně postižené

 

Bezpečnost na silnicích

Bezpečnostní výhody jsou u samořízených aut bez řidiče zcela zásadní. Potenciál takových vozidel pro záchranu lidských životů a pro snižování počtu úrazů je založen na jedné skutečnosti:

„94 % vážných nehod je způsobeno lidskou chybou.“

 

Automatizovaná robotická auta bez řidiče mají velký potenciál lidské chyby odstranit nebo jim z velké části alespoň předejít a tím ochránit nejen samotné řidiče, ale také cestující, cyklisty a chodce. V roce 2015 zemřelo v USA v důsledku autonehody více jak 35 092 lidí.

Ekonomické a společenské přínosy

Robotická auta bez řidiče by mohla přinést dodatečné ekonomické a společenské výhody. Studie NHTSA (Národní správa silničního provozu v USA) představila statistiky automobilových nehod v USA. Ty ukazují, že v roce 2010 autohavárie způsobily škody v hodnotě 242 miliard dolarů v ekonomické aktivitě, 57,6 miliard dolarů ve ztracené pracovní produktivitě a 594 miliard dolarů kvůli ztrátě života a snížení kvality života v důsledku zranění. Odstranění nebo eliminace většiny havárií motorových vozidel by mohlo tyto náklady podstatně snížit.

Snížení dopravních zácp a emisí

Inteligentní robotická či automatizovaná auta bez řidiče by mohla s velkou pravděpodobností zredukovat nebo úplně odstranit dopravní zácpy. Lidé by tak mohli využít ušetřený čas k práci nebo pro svou rodinu. Zároveň by došlo také ke snížení nákladů na pohonné hmoty a tím i ke snížení emisí. Podle amerických studií by mohlo automatizované vozidlo ve velkém městě, kde jsou zácpy, ušetřit jeho majiteli až 50 minut denně.

Mobilita pro zdravotně postižené

Auta bez řidiče mohou poskytnout nové možnosti mobility také lidem se zdravotním postižením, kteří nemohou řídit. Na celém světě by se jednalo o miliony takových lidí. Studie naznačují, že inteligentní samořízená robotická auta by mohla vytvořit nové pracovní příležitosti pro přibližně 2 miliony lidí se zdravotním postižením.

Zdroj: NHTSA, Waymo