Téměř třetina dopravních nehod je způsobena nedostatečnou viditelností. Nejvíce ohrožené jsou přitom děti, jsou totiž často roztěkané a mají problémy se na silniční provoz vůbec soustředit. I obyčejná procházka se jim tak může stát osudnou. Stovky z nich každoročně skončí v nemocnici a to ještě může být ta lepší varianta.

Jak tedy děti chránit?

Nejlepším způsobem je použití reflexních materiálů. Ty se hodí nejen na oblečení, ale také na batoh nebo třeba kolo či helmu a umístit je můžete rovněž na kočárek. Reflexní materiály jsou tvořeny vrstvou mikroskopických kuliček, které mají schopnost odrážet světlo až do vzdálenosti dvou set metrů. A taková vzdálenost už dá řidičům možnost včas reagovat a vyhnout se. Reflexní prvky tak minimalizují rizika a snižují možnost tragických následků. Pravdou je, že rodiče dětí, které vyvázly z dopravní nehody, už na reflexní prvky zkrátka nezapomínají…

Lepicí pásky i nažehlovací fólie

Život totiž může zachránit i malý kousek reflexního materiálu. Často se používají reflexní materiály v podobě pásek, které je možné na oděv připevnit třeba jen dočasně omotáním či prostřednictvím suchého zipu, nebo trvale – našitím, nažehlením nebo nalepením. Mezi novinky patří nažehlovací fólie, které se vyrábí v motivu přesně podle přání dětí. Lze je navíc použít i na citlivější materiály sportovních oděvů.

Reflexní prvky nejsou nuda

Reflexní prvky nejsou nudaNěkdy ale může být problém děti přesvědčit, aby si takové oblečení vůbec vzaly na sebe. Začínají totiž řešit módu a třeba bunda s reflexními proužky pro ně nemusí být to nejpřitažlivější. Reflexní prvky ale v žádném případě nemusí být nudné. Často se proto objevují různé obrázky nebo již zmiňované motivy podle vlastního návrhu. Svým dětem můžete na batoh připnout třeba i bezpečnostního méďu, kterého dostávají pro své děti zákazníci společnosti CRDR (BOZP a PO komplexně).

Jděte svým dětem příkladem

Základním pravidlům pohybu na komunikacích se na dopravních hřištích učí už děti v předškolním věku, ty starší se pak učí i bezpečné jízdě na kole. Ani to ale nestačí, děti především potřebují vzor ve svých rodičích. Snažte se jim proto při každé příležitosti vštěpovat zásady silničního provozu, vždy se správně rozhlédněte a především také noste reflexní prvky.

Připravuje se návrh zákonné úpravy

Problematika špatné viditelnosti na komunikaci se totiž netýká jen dětí. Dokonce se již připravuje návrh zákonné úpravy, podle níž by chodec, který by se pohyboval na komunikaci, kde není veřejné osvětlení, měl za snížené viditelnosti povinnost nosit reflexní prvky. Jinak by mu mohla být uložena bloková pokuta až do výše dvou tisíc korun.