Určitě už jste někdy slyšeli o tzv. crash hunters, čili lovcích nehod. Pokud ne, jedná se o asistenční služby soukromých firem, jejichž cílem je přijet k dopravní nehodě dříve než policie nebo asistenční služba pojišťovny a nabídnout vystresovaným účastníkům dopravní nehody právní služby, odtah nabouraného a zajištění náhradního vozidla, ba dokonce i jeho servis. Vše komplexně bez “starostí” a velmi rychle. Tak rychle, že ani nestačíte říct ne! Ale má to dva velké háčky. Tyto asistenční služby nemají smlouvy s pojišťovnami a cena za jejich komplexní služby je tak přemrštěná, že je pojišťovny mnohdy odmítají proplácet a účastníkům nezbude nic jiného než si tyto “bezstarostné” služby zaplatit sami. Jak můžete předejít celé této situaci, aby se vám nehoda ještě víc neprodražila?

Na jakém principu lovci nehod fungují?

Lovci nehod často čekají na místech s vysokou nehodovostí a doslova číhají na svou příležitost ulovit vystresované aktéry dopravní nehody. Už několik málo minut po dopravní nehodě, ještě než se účastníci nehody vzpamatují, jsou u nich jejich předražení “spasitelé a zachránci”. Účastníci dopravní nehody jsou velmi často silně pod tlakem a stresem z celé situace, a proto jsou velmi rádi za jakoukoliv pomoc, která se vždy objeví z nenadání, jako by z nebe spadla. Asistenční sup, který dorazí k nehodě většinou jako první, nabídne účastníkům kompletní vyřízení administrativy na pojišťovně, právní a asistenční služby, odtah a přistavení náhradního vozidla. Často tvrdí, že vše zaplatí jejich pojišťovna, ale ta se od celé situace ve většině případů distancuje, protože s touto asistenční službou nemá smluvní vztah a navíc jejich služby jsou předražené. To ale řidič zjistí po několika dnech či týdnech, až se vše uklidní a vyřídí. Pak už mu přijde jen tučná faktura. Někteří řidiči ale přiznali, že i za tuto cenu byli rádi, že jim někdo pomohl, protože měli první dopravní nehodu a vůbec nevěděli, co mají dělat.

Řidičům od roku 2015 bude pomáhat linka 1224

Od ledna 2015 existuje nová asistenční služba na telefonní lince 1224, kterou zřídila Česká kancelář pojistitelů, právě proti těmto nepoctivým asistentům, a to na popud zkušeností mnoho tisíc českých řidičů. Cílem asistenční linky 1224 je eliminovat služby neautorizovaných poskytovatelů těchto předražených a velmi nekvalitních služeb. Více méně se jedná o jednu společnou linku či ústřednu všech českých pojišťoven, na kterou když se dovoláte a sdělíte svůj problém a registrační značku vozidla, operátor vás rovnou přepojí na vaši pojišťovnu, která vám zajistí odtah a asistenční služby. V takovém případě konečně máte jistotu, že nebude problém s pojistným plněním. Linka 1224 funguje ale pouze v České republice. Číslo má být vytištěno i na nových zelených kartách, které jsou dokladem o sjednaném povinném ručení.

Kdy na asistenční linku 1224 zavolat?

  • Na linku 1224 volejte pokud neznáte telefonní číslo na smluvní asistenční služby vaší pojišťovny, u které máte tyto služby sjednány.
  • Dále pak v případě, že chcete rychle zajistit odtah nabouraného a nepojízdného vozidla nebo při jeho poruše.
  • V neposlední řadě pak volejte, pokud chcete mít jistotu, že vyřízení dopravní nehody bude probíhat profesionálně za normální a nepředražené ceny, jak tomu dost často bývá právě u výše zmiňovaných crashhunterů.