Hledáte kvalitní židli k pracovnímu stolu? Vybrat si dobrou židli je někdy umění, proto se na to zaměříme v našem článku. Kvalitní židle by měla být zejména oporou našemu tělu při dlouhém sezení u stolu, typicky u počítače. Je důležitá ale také z pohledu bezpečnosti na pracovišti, kde by měly být dobré židle standardem, ale bohužel ne vždy tomu tak skutečně je.

Co je důležité při výběru kancelářské židle?

V prvé řadě je to zejména ergonomie, která je důležitá pro správné sezení na židli. Ovlivňuje už to, zda lze na dané židli vůbec dobře sedět. V kanceláři dokáží kvalitní židle přímo ovlivnit zdraví zaměstnanců, což by vždy mělo být také prioritou zaměstnavatele. Jedině zdravý spokojený zaměstnanec dokáže kvalitně odvádět práci. U dobré židle je tedy potřeba, aby člověka ve správném sezení dostatečně podporovala. Rozhodující je:

  • Stabilita konstrukce
  • Dostatek ergonomických prvků

Aby židle správně plnila svou funkci, je potřeba aby byla především dostatečně stabilní. To je totiž vždy základ kvalitní židle. Bez stabilní konstrukce zkrátka nelze vyrobit kvalitní židli. Je to také důležité z pohledu bezpečnosti na pracovišti. Odpovídající stabilitu židle zajišťují zejména správně použité materiály. U židle sledujete také její nosnost.

Dále tady vstupují samozřejmě ergonomické prvky, které zajistí to správné sezení a dostatečnou oporu naší páteři, potažmo celému tělu. Základní jsou u ergonomické židle opěrky rukou, ale najdete zde další prvky, a to třeba v podobě opěrky hlavy nebo opěrky bederní páteře. Pro ergonomické prvky je důležitý také rozsah jejich nastavení, protože židli je potřeba zejména dobře přizpůsobit pracovní desce stolu.

Židle nebo křeslo?

Pokud se ještě zastavíme u terminologie ergonomických pracovních židlí, tak jistě znáte také hojně používaný termín kancelářské křeslo. V zásadě se jedná o to samé a pojmy se mohou hodně prolínat, ale pod kancelářským křeslem si obvykle představíme výrazněji polstrovaný sedák a opěradlo. Také jsou obvykle křesla méně polohovatelné, ale záleží na konkrétním provedení.

Jednoduše nelze říci, zda židli nebo křeslo, vždy záleží především na tom, aby se vám dobře sedělo a aby měly židle nebo křeslo odpovídající ergonomii, podporující vás ve správném, a tedy zdravém, držení těla při sezení.

Vyberte správnou židli na základě recenzí

S výběrem kancelářské židle vám mohou významně pomoci nezávislé recenze a testy. Pokud chcete najít skutečně to nejlepší, podívejte se na testy pro nejpopulárnější kancelářské židle na našem trhu. Přečíst si můžete také průvodce výběrem, který vám poradí, na co vše se soustředit při výběru.

Právě nezávislé testy jsou v tomto případě cenným zdrojem informací, protože asi nedokážete sami otestovat každou židli. Rozhodně ale stojí za to si vámi vybranou židli také osobně zajít vyzkoušet. Jakkoliv totiž můžete vybrat dle testu to nejlepší, nikdo nedokáže zaručit, že právě vám tato židle sedne.

Hlavní parametry při výběru kancelářské židle

Na začátku článku jsme hovořili obecně o důležitých částech židle, co by židli nemělo chybět. Pokud se podíváme na volbu vhodné židle do kanceláře podrobněji, potom zjistíme, že stabilní konstrukci a dobrou ergonomii zajistí židli:

  • Použité mechanismy a mechaniky
  • Vhodné materiály

Polohovatelnost je důležitá jak z pohledu celé židle, tak jednotlivých prvků židle. O vše se starají základní mechanismy, jako je úprava polohy nebo otáčení, což je vlastní prakticky každé kancelářské židli. Pak jsou tady různé mechaniky, které jsou zde pro rozšíření polohovatelnosti a dosažení co nejlepších výsledků při polohování židle. Obvykle je k dispozici pevná mechanika nebo dynamická mechanika, v závislosti na možnostech židle. Některé mechaniky třeba umí napodobit i pohyb gymnastického míče a dále tak posilovat zdravotní aspekt.

Zaměřte se i na materiály, kde nejpraktičtější jsou textilie kombinované třeba se síťovinou. Méně praktická už potom bývá koženka, zejména s ohledem na delší dobu sezení, což na těchto židlích nemusí být příjemné.

Kvalita jednotlivých částí židle

Velmi důležitá je také celková kvalita použitých dílů, kdy v případě židle se můžeme podívat na klíčové prvky konstrukce, které byste určitě neměli opomenout podrobněji prozkoumat. Jedná se zejména o:

  • Kříž
  • Kolečka

Kříž musí být dostatečně bytelný, také by neměl mít ostré hrany, o které se můžete snadno nakopnout, což je zase důležité z hlediska bezpečnosti na pracovišti. Typickou součástí kříže pak jsou kolečka. Z důvodu bezpečnosti se dnes často kolečka nabízejí s automatickou brzdou, která zajistí, že pokud na židli nikdo nesedí, nemůže jezdit. Dobré je také neopomenout výběr správných koleček, kdy existují kolečka na tvrdé podlahy nebo kolečka na koberce. Na tvrdých podlahách se používají měkčí materiály koleček, na koberci pak jsou vhodná tvrdá kolečka. Určitou alternativní variantou mohou být také kluzáky na tvrdé podlahy.

Kvalitní židle na pracovišti

Pokud váš zaměstnavatel nejeví snahu zajistit vám v kanceláři odpovídající židli, je dobré si aspoň prosadit možnost použít židli vlastní. Kvalitně odvedenou práci totiž můžete zajistit pouze s plným zdravím, jinak vás čeká leda podpora v nezaměstnanosti, pokud si to zdraví zničíte. Je každopádně potřeba vašemu zaměstnavateli zdůraznit přínosy kvalitní židle pro jeho zaměstnance, pokud k tomu sám nedojde. Rozumný zaměstnavatel se bude v této věci angažovat sám, protože zdraví zaměstnanci jsou přece tím hlavním, co se podílí na chodu jeho firmy.