Kontaktní alergická dermatitida patří k nejčastějším nemocem z povolání v České republice. Pravidelně se řadí mezi tři první příčky. Co je kontaktní alergická dermatitida, jak vzniká, jaká jsou riziková zaměstnání, jak se pozná, jak se léčí a jaká jsou preventivní opatření se dozvíte v tomto článku.

Co je profesní kontaktní alergická dermatitida?

Profesní kontaktní dermatitida je lokální zánět kůže. Příznaky zánětu se projevují svěděním, bolestí, zarudnutím, otokem a tvorbou malých puchýřků nebo pupínků na kůži (svědění, červené kruhy s bílým středem). Zánět je způsoben alergií nebo podrážděním v důsledku látek nacházejících se na pracovišti, které přicházejí do přímého kontaktu s pokožkou. Přibližně 3 000 látek je uznáno jako kontaktní alergeny, ale pouze 25 z nich je odpovědných za téměř polovinu případů kontaktní alergické dermatitidy.

Jak vzniká kontaktní alergická dermatitida?

Kontaktní alergická dermatitida spojená s pracovištěm se vyvíjí v několika fázích. Existuje období, během kterého může být jedinec neustále v kontaktu s alergenními látkami, aniž by se u něj rozvinula jakákoli kožní reakce. Toto období může trvat celý život nebo jen několik dní. Alergenní působení látky závisí na její schopnosti měnit některé vlastnosti vnější vrstvy kůže. Tato vrstva působí jako ochranná bariéra proti toxickým látkám. Některé látky dokážou odstranit tuky, oleje a vodu z vnější vrstvy kůže. Tyto látky snižují ochranný účinek pokožky a usnadňují pronikání látek do ní.
Jak vzniká kontaktní alergická dermatitida?
Kožní alergie začíná procesem zvaným senzibilizace. Začíná pronikáním alergenních látek do vnější vrstvy kůže. Proces trvá od čtyř dnů do tří týdnů. Během tohoto období nejsou viditelné žádné známky poškození kůže.

Jakmile alergenní látka pronikne do kůže, spojí se s přírodními kožními proteiny. Kombinace tvořená alergenní látkou a kožními proteiny je pak přenášena po celém těle bílými krvinkami nazývanými lymfocyty.

Lymfocyty jsou součástí imunitního systému, který chrání tělo před choroboplodnými zárodky nebo cizími látkami. Imunitní systém má paměť na rozpoznání a neutralizaci choroboplodných zárodků nebo látek, se kterými se setká více než jednou.

Když jsou senzibilizovaní pracovníci znovu vystaveni alergenní látce, lymfocyty rozeznají alergen a reagují na něj. Uvolňují však také tkáň poškozenou chemikálií, která se nazývá lymfokiny. Ty způsobují svědění, bolest, zarudnutí, otok a tvorbu malých pupínků nebo puchýřků na kůži.

Tento zánět je obvykle omezen na místo kontaktu s alergenem, ale v závažných případech se může rozšířit a pokrýt velké oblasti těla. Obvykle začíná do dvanácti hodin od expozice a je nejhorší po třech nebo čtyřech dnech. Stav se pomalu zlepšuje asi za sedm dní. Alergická senzibilizace může u jedince přetrvávat po celý život. Pokud nedojde k dalšímu kontaktu s alergenem, může úroveň citlivosti postupně klesat, nemusí se však změnit vůbec.

Jaké jsou faktory přispívající kontaktní alergické dermatitidě?

Nejčastějšími faktory, které přispívají k rozvoji alergické kontaktní dermatitidy, jsou již existující kožní onemocnění, jako je dráždivá kontaktní dermatitida. K rozvoji alergické kontaktní dermatitidy přispívají i řezné rány nebo škrábance, do kterých se mohou dostat alergenní látky. Důležitá je chemická povaha látky (například, zda jde o kyselinu, zásadu nebo sůl), stejně jako množství a koncentrace, které přicházejí do styku s kůží, délka a frekvence expozice.

Mezi důležité individuální faktory patří odolnost kůže, která se s věkem zvyšuje. Dědičné faktory ovlivňují rozmanitost reakcí u různých osob vystavených stejnému alergenu.

Významnou roli hrají faktory prostředí. Horká pracoviště například způsobují pocení, které může rozpouštět některé typy průmyslových chemických prášků, což zvyšuje jejich toxicitu pro pokožku. Ale pocení může také poskytovat ochrannou funkci, protože může ředit nebo vymývat látky. Suchý vzduch může způsobit popraskání pokožky, čímž se zvyšuje možnost alergie.

Tření o kůži, například při provozu brusek a jiných zařízení, může kůži odřít nebo částečně narušit její povrch. To může snížit ochranný účinek kůže proti alergenu.

Jaká jsou nejrizikovější povolání pro vznik kontaktní alergické dermatitidy?

Některá povolání, kde byla pozorována kontaktní alergická dermatitida, jsou uvedena v následující tabulce níže. Některé látky, které mohou toto onemocnění způsobit, nemusí být v této tabulce uvedeny. Seznam totiž není vyčerpávající. Nové materiály a nové procesy představují nové expozice a vytvářejí nová rizika.

Zemědělští pracovníci

Kaučuk, oves, ječmen, krmivo pro zvířata, veterinární léčiva, cement, rostliny, pesticidy, prostředky na ochranu dřeva.

Umělci

Terpentýn, pigmenty, barviva, kalafuna, epoxidová pryskyřice.

Pracovníci v průmyslu

Chromáty, nikl, kobalt, kaučuk, epoxidové a dimethakrylátové pryskyřice.

Pekaři a cukráři

Příchutě a koření, pomeranč, citron, éterické oleje, barviva, persíran amonný a benzoylperoxid.

Barmani

Pomeranč, citron, limetka, příchutě.

Knihaři

Lepidla, pryskyřice, kůže.

Řezníci

Nikl, piliny.

Truhláři a tesaři

Mořidla, lepidla, dřeva, terpentýn, laky, kalafuna.

Pracovníci úklidu

Gumové rukavice.

Horníci

Gumové holínky a masky.

Kuchaři a cateringové společnosti

Potraviny, cibule, česnek, koření, příchutě, gumové rukavice, disiřičitan sodný, lauryl a oktylgalát, formaldehyd.

Zubaři a zubní technici

Lokální anestetika, rtuť, metakryláty, eugenol, dezinfekční prostředky, pryž, zubní otiskovací hmota.

Pracovníci čistíren

Gumové rukavice.

Elektrikáři

Tavidla, pryskyřice, pryž.

Pracovníci v galvanoplastice

Nikl, chrom, kobalt.

Balzamovači

Formaldehyd.

Podlaháři

Cement, pryskyřice, dřeva, laky.

Květináři a zahradníci

Rostliny, pesticidy, gumové rukavice.

Slévárenští dělníci

Fenol a močovinoformaldehydové pryskyřice, kalafuna.

Kadeřníci a kadeřnice

Barviva, persírany, nikl, parfémy, gumové rukavice, formaldehyd, resorcinol, pyrogallol.

Domácí kutilové

Gumové rukavice, potraviny, koření, příchutě, nikl, chromany, leštidla.

Klenotníci

Epoxidové pryskyřice, kovy, pájecí tavidla.

Mechanici

Gumové rukavice, chromáty, epoxidová pryskyřice, nemrznoucí směs.

Zdravotnický personál

Gumové rukavice, anestetika, antibiotika, antiseptika, fenothiaziny, formaldehyd, glutaraldehyd, tekutý chloroxylenol, krémy na ruce.

Dělníci pracující s kovy

Nikl, chromany, přísady v některých řezných olejích.

Kancelářští pracovníci

Guma, nikl, lepidlo.

Malíři

Terpentýn, ředidla, kobalt, chromáty, polyesterové pryskyřice, formaldehyd, epoxidové pryskyřice, lepidla, barvy.

Pracovníci fotografického průmyslu

Gumové rukavice, vývojky barev, para-aminofenol, hydrochinon, formaldehyd, disiřičitan sodný, chromany.

Pracovníci s plastem

Tužidla, fenolové pryskyřice, polyuretany, akryly, změkčovadla.

Tiskárny

Nikl, chromany, kobalt, kalafuna, formaldehyd, terpentýn.

Dělníci pracující s gumou

Gumárenské chemikálie, barviva, kalafuna.

Obuvníci

Lepidla, kůže, guma, terpentýn.

Dělníci koželužny

Chromany, formaldehyd, třísloviny, fungicidy, barviva.

Textilní dělníci

Formaldehydové pryskyřice, barviva, chromáty, nikl.

Veterináři

Gumové rukavice, léky.

Jak se pozná kontaktní alergická dermatitida?

Lidé s podezřením na kontaktní alergickou dermatitidu by měli svůj stav bez zbytečného odkladu konzultovat s lékařem. Hodnocení vyžaduje identifikaci podmínek expozice, začíná diskusí o zaměstnání dané osoby a vyžaduje podrobný popis všech souvisejících procesů. Vyžaduje také podrobný seznam všech chemikálií v pracovním prostředí jednotlivce. Je užitečné vědět, zda jsou ovlivněni také ostatní pracovníci.

Diagnóza kontaktní alergické dermatitidy je potvrzena náplasťovým testem. Množství podezřelých látek se na krátký čas aplikuje na kůži, obvykle na horní část zad. Zánět v místě aplikace naznačuje, že osoba je alergická na určitou látku.

Profesní alergická kontaktní dermatitida
Profesní alergická kontaktní dermatitida
Diagnóza kontaktní alergické dermatitidy je potvrzena náplasťovým testem

Jak se léčí kontaktní alergická dermatitida?

Senzibilizovaní pracovníci by se měli vyvarovat další expozici alergenu. Toto vyhýbání je samo o sobě účinným prostředkem. Kontaktní alergická dermatitida může být léčena protizánětlivými léky, mastmi a čisticími prostředky na kůži. Obecně platí, že když je dermatitida aktivní, postižená kůže by měla být chráněna před fyzickým traumatem, nadměrným slunečním zářením, větrem a rychlými změnami teploty.

Jak častá je kontaktní alergická dermatitida?

Kožní nemoci představují asi 25 % všech nemocí z povolání v České republice, ale i celé Evropě. Patří tak mezi nejčastější nemoci z povolání. Kontaktní alergická dermatitida patří dokonce mezi tři nejčastější profesní nemoci.
Rok Počet případů kontaktní alergické dermatitidy z povolání v ČR
2011 116
2012 93
2013 127
2014 146
2015 119
2016 159
2017 131
2018 145
2019 131
2020 89
2021 80

Jaká jsou preventivní opatření proti kontaktní alergické dermatitidě?

Vytvoření dobrého programu, který zabrání vystavení pokožky alergenům, je životně důležité pro odstranění kontaktní alergické dermatitidy.

Stejně jako u všech nebezpečných podmínek na pracovišti je nejlepší kontrola u zdroje problému. Pracovníci by měli být informováni o povaze produktů a látek, kterým jsou vystaveni, a o tom, jak s nimi bezpečně pracovat. Bezpečnostní listy by měly být přezkoumány, aby se identifikovaly složky, které mohou vést k citlivosti. Další informace lze získat přímo od výrobce nebo prostřednictvím dostupných textů a výzkumných článků.

Technologické kontrolní metody zahrnují uzavření procesů, které oddělují pracovníky od škodlivých produktů, se kterými pracují. Tam, kde mohou toxické látky unikat do jiných částí pracoviště, by měly být použity odsávací systémy. Nebezpečné látky by měly být nahrazeny látkami, které nejsou nebezpečné. Správná údržba zahrnuje správné skladování produktů, pravidelnou likvidaci odpadu, rychlé odstraňování rozlitých látek a údržbu zařízení, aby na něm nebyl prach, zbytky kapalin a jiné nečistoty.

Profesní kontaktní alergické dermatitidě se lze vyhnout také dobrou osobní hygienou, technickými kontrolními metodami, dobrým úklidem a osobní ochranou. Osobní hygiena, včetně mytí rukou, je velmi důležitá pro prevenci, ale pracovníci by si měli uvědomit, že nadměrné mytí rukou mýdlem a čisticími prostředky může také poškodit pokožku.

Zásadní ochranu představuje také výběr vhodných OOPP, zejména ochranných oděvů, jako jsou zástěry a rukavice. Ne všechny ochranné oděvy však odolají všem látkám. Je třeba dodržovat specifikace výrobce. Bariérové ​​krémy mohou být použity tam, kde je to vhodné, zvláště když nelze bezpečně používat rukavice nebo návleky. Nepředstavují však tak dobrou ochranu, jako ochranný oděv. Umývárny, záchody a sprchy by měly být vhodně umístěny a měly by být vybaveny adekvátní teplou vodou, jednorázovými ručníky a mýdlem.

Více informací poskytuje Národní zdravotnický informační portál (NZIP): Alergická kontaktní dermatitida
Kontaktní alergie