V tomto článku se dozvíte vše o LMS, co jste možná doposud nevěděli. Hlavními tématy jsou: co je LMS, jaký typ vybrat, jaké jsou jeho výhody, kdo ho používá a podle čeho vybrat ten správný, který bude vyhovovat vaší organizaci. Vítejte ve světě systémů pro řízení vzdělávání (Learning Management System).

Co je LMS?

LMS je platforma pro digitální či elektronické učení. Jeho klíčové vlastnosti lze najít již v samotné anglické zkratce, která v doslovném překladu znamená systém pro řízení výuky. LMS představuje počítačový program (software), který je určen pro elektronickou výuku a zdokonalování ve vzdělávání. Mezi hlavní funkce patří vytváření a správa výukových materiálů formou online školení (e-learning), které lze pomocí integrovaných nástrojů distribuovat studentům, přidělovat jim uživatelská a administrátorská práva a řídit celý proces elektronického vzdělávání.

L (Learning) – učení

S LMS můžete vytvářet online kurzy a školící materiály. Stane se tak jedinečným zdrojem znalostí ve vaší oblasti, abyste mohli udržovat a zvyšovat interní odborné znalosti vaší společnosti a zaměstnanců.

M (Management) – řízení či správa

Můžete spravovat školení, přidělovat jednotlivé kurzy a přístupová práva studentům a zlepšit tak svou vlastní efektivitu při vzdělávání zaměstnanců nebo studentů. LMS není služba pro sdílení souborů, ve které najdete hromadu výukových materiálů, ale dobře organizovaný systém, jehož cílem je řídit a spravovat tréninkový proces. Chcete-li zahájit školení, jednoduše přidáte zaměstnance, kterých se týká, a přiřadíte mu online kurz. Díky funkcím, jako je kalendář, můžete přiřadit a spravovat nejen online školení, ale také prezenční sezení ve třídě.

S (System) – systém

Přesně řečeno se bavíme o počítačovém systému. LMS automatizuje nezáživnou a zdlouhavou práci, jako je klasifikace, zpracování statistik a příprava výstupních zpráv. Navíc můžete školit své zaměstnance, aniž byste museli opustit kancelář, a spravovat všechny procesy přímo z pracovního počítače. Jinými slovy, LMS je jako vaše vlastní online univerzita. Systém vám umožňuje ukládat a vytvářet e-learningové kurzy, poskytuje studentům přístup k obsahu a pomáhá vám hodnotit výsledky.

Jaký typ LMS vybrat?

Nyní, když víte, co je LMS, je čas zjistit, které výukové platformy existují a jak se liší. Zde je popis různých typů LMS:

Firemní vs. akademické LMS

Firemní i akademické LMS poskytují přístup k výukovým materiálům online a automatizují různé aspekty tréninkových procesů. Mají však určité rozdíly, které popisujeme níže.

Učební cíle

Akademické učení je zaměřeno na získání dobrých studentů, kteří mají hluboké znalosti předmětu a snaží se dozvědět více podrobných informací. V tomto případě jsou konečným cílem teoretické znalosti. Firemní školení se zaměřuje spíše na učení související s praktickými aplikacemi a jedním z jeho hlavních cílů je návratnost investic.

Časový rámec

U školení zaměstnanců jsou časové limity kratší, takže podnikový LMS musí být flexibilní, aby vyhovoval všem časovým rámcům a obchodním potřebám. Semestry, trimestry a čtvrtletí – to jsou časové rámce vzdělávacích institucí. Pro ně by měl LMS nabízet plánování a počítat například s prázdninami, zkouškovým obdobím apod.

Certifikace a stupně hodnocení

Firemní LMS obvykle nabízí možnost sledování a dokončení studia formou certifikace. Akademické LMS obvykle sleduje pokrok studentů prostřednictvím systému hodnocení. Poskytuje vše pro sledování docházky, výsledků plnění úkolů a uchovávání dalších informací pro každého studenta v seznamu.

Nástroje pro sociální učení

Mezi další funkce, které akademická výuková platforma obvykle poskytuje, patří možnosti vytváření skupin studentů pro třídní projekty, diskusní vývěsky a integrovaný nástroj pro webové konference.

Aktualizace obsahu

Akademický obsah pro studenty může být založen třeba na přírodních a humanitních vědách. V takovém případě se vzdělávací obsah v LMS nemusí pravidelně aktualizovat. Jelikož se ale v mnoha směrech potřeby trhu mění poměrně rychle, měl by podnikový LMS mít schopnost rychle a snadno kurzy aktualizovat.

LMS zdarma nebo komerční placené?

Zda zvolit LMS zdarma s otevřeným zdrojovým kódem (Open-Source) nebo komerční placenou platformu LMS, je obvykle jedna z prvních otázek, kterou si položí drtivá většina společností a firem. Ve skutečnosti je ale mylná představa, že všechny Open-Source LMS jsou zdarma. Nemusí být účtován žádný licenční poplatek, ale to neznamená, že neexistují žádné další náklady. Je pravděpodobné, že za Open-Source platformu utratíte více než za komerční řešení, protože možná budete muset nastavit server a architekturu hostování, přizpůsobit standardní funkce, doladit značku webu a pravidelně upgradovat váš systém. Navíc, pokud nemáte ve svém týmu technický talent, který by jej dokázal přizpůsobit vaší společnosti, váš e-learningový projekt pravděpodobně selže. Ideálním řešením pro uživatele bez IT podpory je komerční software. Obvykle je mnohem jednodušší ho nasadit a používat. Nabízí služby technické podpory a nevyžaduje žádné další či skryté náklady.

SaaS/Cloud LMS nebo hostované na vlastním serveru?

Můžete si vybrat LMS SaaS (Software as a Service – Software jako služba) nebo ukládat data na vlastní servery vaší společnosti. Pokud se rozhodnete hostovat systém sami, jste plně zodpovědní za všechny specifikace serveru, provozuschopnost a zabezpečení.

Pokud vyberete systém SaaS, bude to váš prodejce LMS, který se postará o nastavení serveru, záloh a všech ostatních věci týkající se ukládání a zabezpečení vašich dat. Toto je nejlepší řešení, pokud nemáte k dispozici pracovníky IT, kteří by mohli spravovat systém a řešit problémy s podporou, přizpůsobením a škálovatelností. Místo trávení času správou LMS se můžete soustředit na vytváření učebního obsahu (e-learningu).

Některé společnosti se vyhýbají cloudovým LMS z důvodu bezpečnosti dat. Věří, že jejich informace uložené na vzdáleném serveru mohou být ohroženy. Data však můžete chránit různými způsoby. Například se ujistěte, že prodejce LMS má efektivní šifrovací protokoly a bude pravidelně zálohovat vaše data.

Jaké jsou výhody LMS?

Existuje mnoho zřejmých výhod používání LMS jak pro firmy, tak pro studenty ve školství. Pokud alespoň některé z těchto výhod odpovídají vašim vzdělávacím cílům, LMS je přesně to, co potřebujete.

Výhody pro firmy

  • Snížení nákladů na školení zaměstnanců.
  • Zkrácení času potřebného ke školení.
  • Udržování jednotných standardů práce mezi partnery a přidruženými společnostmi.
  • Vytváření individuálních vzdělávacích plánů.
  • Měření účinnost tréninku.

Výhody pro studenty

  • Neomezený přístup k výukovému obsahu kdykoliv a kdekoliv.
  • Udržení se na informačním vrcholu – přehled o nových tématech.
  • Zlepšení dosavadní znalostí.
  • Zlepšení pracovního výkonu.
  • Posílení uchovávání dosavadních znalostí.

Kdo používá LMS?

LMS používá celá řada firem a institucí po celém světě. Nejčastěji se jedná o velké, střední a malé společnosti, ale také samozřejmě vzdělávací a akademické instituce.

Velké firmy

Velké společnosti musí neustále trénovat stovky nebo dokonce tisíce zaměstnanců z různých přidružených společností. Mnoho z nich používá výukové platformy k udržování znalostí prodejců, franšíz a dalších prodejních kanálů. Školení se týká např. distribucí nových produktů, požadavků na dodržování předpisů apod.

Malé a střední firmy

Myslíte si, že LMS je určen pouze pro velké firmy? Je to omyl. Nyní může i malá společnost zahájit e-learning s cílem vzdělávat své zaměstnance a rozvíjet jejich dovednosti s menšími náklady na lidské zdroje a školení. Díky posílení svých zaměstnanců technologiemi zvyšují růst svého podnikání a přizpůsobují se neustále se měnícímu trhu.

Organizace, agentury a instituce

Velmi oblíbená je platforma LMS také mezi neziskovými organizacemi, vládními agenturami, akademickými a vzdělávacími institucemi. LMS nemá téměř žádná omezení oborem.

Jaké funkce LMS nabízí?

Většina LMS, která je dnes k dispozici, má funkce, které oslovují různé segmenty populace uživatelů. Například platforma BOZP-SYSTEM je zaměřena na vzdělávání v oblasti bezpečnosti práce, požární ochrany a dalších souvisejících témat, jako je školení řidičů, první pomoci, prevence šíření COVID-19, ale také např. školení pro práci na home office nebo GDPR. Podívejte se, jaké kurzy nabízí třeba SkoleniBOZP.cz.

LMS může poskytnout ty nejlepší funkce i úsporu nákladů. Je však důležité, aby organizace pečlivě vybíraly správné softwarové funkce e-learningu pro své dlouhodobé potřeby.

Mezi funkce LMS mohou patřit:

  • Centrální uživatelský portál pro všechny uživatele, administrátory a tvůrce kurzů pro bezpečné přihlášení a dokončení úkolů.
  • Správa obsahu kompatibilní s API pro vytváření obsahu a přidávání prvků.
  • Správa událostí a možnosti plánování, které nasměrují uživatele prostřednictvím konkrétních učebních plánů.
  • Certifikáty, odznaky učení a profily, které mohou studenti sdílet, aby prokázali své znalosti.
  • Automatické bodování testů a systémy řízení výkonu založené na chování uživatelů.
  • Technická podpora a podpora rozvoje kurzů, včetně integrovaných výukových programů a plánů lekcí.
  • Vytváření kurzů se zaměřením na danou profesi.
  • Rozdělení studentů dle zaměření studia.
  • Vkládání vlastních dokumentů.
  • Hlídání termínů školení, prověrek a jiných událostí.
  • Zálohování dat včetně zabezpečení SSL certifikátem.

Jak vybrat nejlepší LMS pro vaši organizaci?

Nyní, když máte dobrý přehled o tom, co je to systém pro správu učení, jaké má výhody nebo jaké nabízí funkce, je důležité ještě pochopit, jak vybrat správný LMS pro vaší firmu.

Měřitelné výsledky

Investice do LMS pro vaši organizaci často závisí na tom, jak rychle můžete měřit skutečné výsledky. Pokud je to pro obchodní účely, například pro školení zaměstnanců, měli byste zvážit schopnost rychle a efektivně vytvářet vysokou úroveň znalostí. Tyto výsledky (míra dokončení, kroky k dosažení cílů) by se měly zobrazovat uživatelům i správcům.

Přístupnost a uživatelsky přívětivý design

Hlavním problémem, který může naznačovat nekvalitní LMS, je situace, kdy existují problémy s přístupností pro uživatele. Proces přihlášení by měl být jednoduchý a bezpečný. Domovská stránka by měla být intuitivní a měla by obsahovat informace, které uživatel potřebuje k zahájení absolvování kurzu.

Kromě toho mohou nástroje, jako je umělá inteligence a chatovací robot, umožnit studentům najít nové návrhy kurzů odpovídající jejich zájmům. To je zvláště důležité při práci s mladšími lidmi nebo vícegeneračními studenty, kteří nemusí být zvyklí na nejnovější formáty. Fonty a rozložení obsahu by měly mít uživatelsky přívětivý design a veškerý text musí být překládatelný do jiných jazyků.

Přizpůsobivost – responzivita

Dnes musí být studenti schopni učit se na cestách. Proto LMS pro více zařízení může zajistit, aby studenti měli přístup ke svým kurzům a mohli pokračovat tam, kde přestali, kdykoliv jim to vyhovuje.

Protože drtivá většina populace přistupuje k internetu prostřednictvím mobilních zařízení, LMS, který si vyberete, by měl být schopen dobře fungovat na různých operačních systémech, prohlížečích a velikostech obrazovek. Design by se tak měl přizpůsobit jakémukoliv zařízení (desktop, tablet, mobil) – responzivní design.

Zabezpečená správa dat

Pokud chce organizace rozvíjet a spravovat kurzy, je nutná zabezpečená platforma LMS. Data kurzu mají nejen vlastní povahu, ale je třeba chránit informace všech uživatelů.

Vyberte si pouze LMS, který má proces jednotného přihlášení (Single Sign-On) a udržuje informace za přidanými vrstvami zabezpečení spojenými s uživatelskými oprávněními. To je zvláště důležité při použití cloudového serveru k uchovávání dat. Stejně tak by měl být v provozu na zabezpečeném SSL certifikátu.

Podpora reakce a školení

Než se rozhodnete pro nejlepší LMS pro vaši organizaci, zvažte, zda bude nutná zákaznická podpora. K tomu často dochází během fáze implementace a integrace, ale může nastat kdykoliv. Noví uživatelé budou také potřebovat přístup k výukovým programům, které je instruují, jak produkt správně používat, aby byl opravdu efektivní.