Koronavirová krize dopadla na velkou část podnikatelů. Česká vláda pro jejich podporu zvolila kompenzační bonus, prominutí záloh na pojištění pro OSVČ i úvěrové programy cílené na menší i větší firmy. Živnostníci, kteří o kompenzaci požádali se teď ale obávají kontrol z finančního úřadu. Je čeho se bát?

Hlavní vlna onemocnění už je doufejme za námi, ekonomická krize každopádně zůstává. Řada podnikatelů své byznysy zavřela úplně a ti, kteří poslední měsíce přečkali, teď hledají cesty, jak vrátit své provozy zase zpátky do starých kolejí. Finanční kompenzace od státu sice pomohly pokrýt některé ztráty, samy o sobě ale nestačí. A pak je tady ještě hrozba kontrol. „Schodek státního rozpočtu roste a stát hledá, kde získat peníze. Takzvané zaklekávání na podnikatele bude častější,“ říká Roman Sokola, zakladatel společnosti Ofigo, která začínajícím podnikatelům pomáhá mimo jiné se založením vlastní firmy.

Jeho slova podporuje taky nedávné zjištění serveru Seznam Zprávy, který odhalil, že sami úředníci jsou motivováni k tomu, aby za dané období vydali určitý počet zajišťovacích příkazů nebo udělali určitý počet dražeb zabaveného majetku. Podle těchto „zakleknutí“ se pak údajně hodnotí výkonnost konkrétního úřadu.

Právě z obav, že by podaná žádost mohla přilákat pozornost kontrolorů, mnoho podnikatelů přistupovalo k finančním kompenzacím a úlevám opatrně. A někteří už skutečně od finančního úřadu dostali dopis, aby si nárok znovu rozmysleli a získanou podporu vrátili. To k rozvoji zdravého podnikatelského prostředí v Česku rozhodně nepřidá.

Podnikatelé nejdříve dlouho nevěděli, jestli nějakou podporu vůbec dostanou a teď, když už ji získali, se musí potýkat s další překážkou v podobě tlaku ze strany finančních úřadů.

Jak se připravit na kontrolu?

Každý rok proběhnou tisíce kontrol. Nejde samozřejmě jen o finanční nebo živnostenský úřad. Například Státní zemědělská a potravinářská inspekce za rok 2018 uzavřela téměř 70 provozů, Státní inspekce práce jen za první polovinu roku 2019 uložila přes 2 tisíce pokut v souhrnné výši téměř 186 milionů korun a finanční a celní správa provedou v rámci EET kolem 200 šetření denně. Pravděpodobnost, že se s nějakou kontrolou potkáte, proto není úplně malá.

Důvodem je samozřejmě i rostoucí tlak na samotné úředníky. Zatímco v roce 2013 bylo vydáno 457 zajišťovacích příkazů, o tři roky později už to bylo 1 561 příkazů. Jak se v takovém nejistém období zachovat? Připravte se. Ať už k vám pak kontrola skutečně dorazí nebo ne, pokud budete vědět, co můžete od úřadu čekat, zbavíte se pochybností a případnou kontrolou projdete s vysokou šancí bez problému.

3 základní doporučení pro přípravu na kontroly:

  • Mějte pořádek v dokumentech — všechny důležité dokumenty a faktury byste měli mít ideálně na jednom místě. Vhodným nástrojem jsou např. cloudová úložiště typu Google Disk, díky kterým budete vše potřebné vždy po ruce.
  • Nebuďte na to sami — spolupracujte s odborníky, ať už jde o účetního, daňového poradce, advokáta nebo specialisty na BOZP. Právě tito lidé vám pomohou ohlídat oblasti, kterým sami příliš nerozumíte. Přizvat je navíc můžete i k případné kontrole.
  • Poznejte svá práva a povinnosti — mít po ruce odborníky je skvělá věc, ale pokud sami nepoznáte pravidla hry, o to snazší pro vás bude udělat v průběhu podnikání či kontroly chybu. Přečtěte si zákony, které se vás týkají a mějte přehled o podmínkách, které musíte se svou živností splnit.

Skvělým zdrojem informací, který vás na kontroly připraví, je příručka Jak se připravit na kontroly z úřadů z edice Ofiguide (na ukázku se můžete podívat níže).

Jak mimochodem k tématu doplnili sami autoři: „Existence kvót pro úředníky nás bohužel moc nepřekvapila. S touto informací, opatrně formulovanou ze strany některých úředníků, jsme se při práci na příručce setkali opakovaně napříč celou republikou. I několik protřelých právníků nám koneckonců naznačilo, že je to jedna z cest, jak bude stát řešit nedostatek financí v době krize. Kontroly s možností vyšších pokut jsou zkrátka lákavým řešením.“

Jak se říká, štěstí přeje připraveným.

Ukázky z knihy