Zaměstnavatel neposkytuje pracovní oděv a obuv.

Otázka nebo dotaz Ochrana zdraví

Dobrý den. Pracuji v hotelu jako kuchař. Podle zákona je zaměstnavatel povinen podle § 104 zákon č. 262/2006 Sb., zákoníku práce poskytnout zaměstnanci ochranné pomůcky, obuv a oděv. Zaměstnavatel však toto plní pouze zčásti. Někteří zaměstnanci pracovní oděv dostali, další třeba jen část, jiní vůbec a boty, ty jsme dostali až teprve nedávno i když tomu předcházel několikatýdenní nátlak ze strany managementu na to, aby jsme si koupili vlastní. Někteří podlehli a koupili, pouze část vydržela a nakonec jsme boty dostali. Toto se však dle mého dá spíše než úspěch nazvat Pyrrhovo vítězství, poněvadž zaprvé někteří zaměstnanci boty dostali až po několika letech a zadruhé jsme od té doby terčem neustálého tlaku, kdy management hledá chyby a v podobě ironických poznámek nenápadně hrozí postihy... Zaměstnavatel odmítá kupovat oděv, protože čeká na to, až se opět některý z dodavatelů surovin nechá dotlačit k tomu, aby jako benefit poskytl hotelu rondony a kalhoty a ty pak hotel přerozdělí mezi zaměstnance jako ochranné pomůcky. To se však již skoro dva roky nestalo a někteří zaměstnanci nemají oděv a nedaří se je na zaměstnavateli vymoci. Jaký postup bych měl zvolit? Zaměstnavatel nemá pochopení pro požadavky ze strany zaměstnanců a postihy jsou velmi snadné, když máme v mzdě pohyblivou složku, kterou může hotel snížit bez jakéhokoli vysvětlování (a není to malá částka)... Rád bych se obrátil na nějaký místní úřad, ale nevím který. A i když sice nemám obavu přímo o místo, tak bych se chtěl vyvarovat jakémukoli "trestu" a vystupuji zde anonymě. Snad pochopíte. Děkuji za případnou odpověď a přeji hezký den.

Komentáře (2)

 • Redakce

  Redakce

  16 Prosinec 2015 v 15:05 |
  Dobrý den,
  přesně jak píšete, zaměstnavatel je povinen poskytnout všem zaměstnancům vhodné ochranné a osobní pracovní pomůcky a prostředky (OOPP) v případě, že nedokáže kolektivním zajištěním eliminovat možnost vzniku pracovního úrazu. Zaměstnavatel je povinen OOPP prokazatelně předat a trvale vyžadovat po zaměstnancích jejich nošení a užívání. Zaměstnanci jsou naopak povinni tyto OOPP nosit a užívat dle návodů, školení a chovat se k nim vhodným způsobem, aby nedošlo k jejich předčasné destrukci. Pokud je to tak, že Vás zaměstnavatel evidentně a soustavně vystavuje nebezpečí, které je spojeno s výkonem Vaší pracovní náplně, máte právo odmítnout tento výkon činnosti, a toto odmítnutí nemůže být považováno jako nesplnění povinností zaměstnance. Zaměstnavatel má za své zaměstnance plnou zodpovědnost a musí jim trvale zajišťovat bezpečné pracovní podmínky i prostředí. V případě, že byste chtěl pomoci s nápravou, je možné se obrátit na oblastní inspektorát práce, který by měl provést místní šetření.

  S pozdravem,
  tým BezpečnostPráce.info

  Odpovědět

 • Dave

  Dave

  21 Říjen 2016 v 03:02 |
  Mám podobný případ. Pracuji v galvanově kde je povinnost nosit koženné pracovní boty . Já je ale ještě ani po 6 měsících neobdržel . Nosím tedy Stare boty které jsem nasel doma. Kdyby se něco stalo třeba s kyselinou tak mě starý prestišky asi fakt nepomůžou. .

  Odpovědět

Napsat komentář

Pro přidání komentáře se prosím přihlaste.

V případě poradenství se přidejte do naší bezplatné BOZP a PO poradny | Kontakt | Publikujte s námi