Můžeme naše zaměstnance v BOZP školit sami?

Otázka nebo dotaz Organizace a řízení BOZP

Dobrý den, nedaří se nám v legislativě naléz odpověď na otázku, zda můžeme v naší organizaci provádět školení v BOZP sami na základě interních vnitřních předpisů, které nám pomáhal zpracovávat externí odborník pro tuto oblast. Doufáme, že ano, neboť jsme poskytovatelem sociálních služeb (obecně prospěšnou společností), finanční prostředky čerpáme z veřejného rozpočtu a na školení v BOZP nedostáváme žádné peníze. Počet zaměstnanců v jeden okamžik je cca 35, většinu z nich však tvoří zaměstnanci na DPP a DPČ (asistenti lidí zejména s mentálním postižením) s velmi malými úvazky a velmi vysokou fluktuací. Stálých zaměstnanců v pracovním poměru máme cca 16. Dokumentaci k BOZP a PO máme zpracovanou, v BOZP zaškoluje nové zaměstnance provozní pracovník. Mohu Vás požádat o Vaše vyjádření, zda postupujeme správně a kde v zákonu najdeme jasnou informaci? S díky Mgr. Petra Vitáková Fosa, o. p. s.

Komentáře (1)

  • Redakce

    Redakce

    16 Prosinec 2015 v 15:00 |
    Dobrý den, paní Vitáková,
    jelikož se jedná o organizaci nad 25 zaměstnanců (vč. DPP a DPČ), máte za povinnost zajišťovat úkony v prevenci rizik pouze jako odborně způsobilá osoba (OZO). Tuto povinnost můžete zajistit jak vlastními silami, tak i externím poskytovatelem služeb BOZP. Z toho vyplývá , že dokumentaci BOZP včetně všech interních směrnic a místně provozních bezpečnostních předpisů musí zajistit OZO v prevenci rizik. Obdobně je to u dokumentace PO, kde je však odbornost stanovena nikoli počtem zaměstnanců, ale stupněm požárního nebezpečí. Co se týče samotného školení na základní právní a bezpečnostní předpisy (odst. 2 a 3, § 103, zák. č. 262/2006 Sb., Zákoníku práce - zjednodušeně "Školení BOZP"), není žádným zákonným předpisem stanovena odbornost školitele. Je tedy pouze na zaměstnavateli, koho určí pro vhodné zajištění tohoto zákonného požadavku, a jakým způsobem bude splněn. Je však velmi důležité tuto povinnost nepodceňovat, ať z důvodů prevence před riziky či z pohledu ochrany zaměstnavatele při následném sporu v rámci pracovního úrazu. Další informace ohledně forem školení najdete např. v článku http://www.bezpecnostprace.info/item/jake-jsou-moznosti-a-formy-skoleni-bozp-a-po.

    Odpovědět

Napsat komentář

Pro přidání komentáře se prosím přihlaste.

V případě poradenství se přidejte do naší bezplatné BOZP a PO poradny | Kontakt | Publikujte s námi