Pracovní právo a pracovněprávní problematika

Kdy zaměstnanci musí na pracovnělékařskou zdravotní prohlídku?

Zjistit aktuální zdravotní stav a posoudit, zda jsou nutná nějaká omezení či dokonce vyloučení zdravotní způsobilosti k určité práci. Přesně to je účelem pracovnělékařských prohlídek. Záleží přitom na konkrétních rizicích a pracovních podmínkách spojených s výkonem dané pracovní činnosti. Článek je aktualizovaný podle novely od 1. 11. 2017.

Přečíst

Úprava pracovnělékařských služeb po novele právních předpisů. 1. část – novela zákona o specifických zdravotních službách

Dne 1. 11.2017 nabyla účinnosti novela zákona č. 373/2011 Sb., o specifických zdravotních službách, provedená zákonem č. 202/2017 Sb. V návaznosti na provedené změny v zákoně a doprovodných novelách některých zákonů, jichž se problematika posudkové péče a pracovnělékařských služeb dotýká (zejména zákon č. 258/2000 Sb. o ochraně veřejného zdraví a zákoník práce), byly provedeny i úpravy v prováděcím právním předpise, tj. ve vyhlášce č. 79/2013 Sb., o provedení některých ustanovení zákona č. 373/2011 Sb., o specifických zdravotních službách (vyhláška o pracovnělékařských službách a některých druzích posudkové péče). Novela vyhlášky č. 79/2013 Sb. byla provedena vyhláškou č. 436/2017 Sb., která nabyla účinnosti dne 15. 12. 2017, kdy byla vyhlášena ve Sbírce zákonů.

Přečíst

Maximální a minimální povolená teplota na pracovišti podle zákona

Řada z nás se v horkých letních, ale také chladných zimních měsících potýká se stíženými pracovními podmínkami. Jsme vystaveni buď nadměrnému horku nebo nadměrné zimě. Na tuto zkutečnost ale naštěstí myslí zákony, které ukládají zaměstnavatelům povinnosti se v takových případech o své zaměstnance postarat. V tomto článku si řekneme, jaká je maximální a minimální povolená teplota na pracovišti a jaké mají zaměstnavatelé dle zákona konkrétní povinnosti.

Přečíst

Pitný režim zaměstnanců a ochranné nápoje na pracovišti. Jaké jsou povinnosti zaměstnavatelů a co říká zákon?

Pitný režim nebo také pojem ochranné nápoje bývá velmi často skloňován hlavně v letních měsících při velkých vedrech. Nejen zaměstnanci, ale i zaměstnavatelé mnohdy nevědí, jak to vlastně s problematikou pitného režimu a ochranných nápojů je. Tento článek vám to objasní. Dozvíte se, jaký je rozdíl mezi pitným režimem a ochranným nápojem, v jakých případech má zaměstnavatel povinnost ho zajistit, co říká zákon, ale také, na jaké množství ochranného nápoje máte jako zaměstnanec právo.

Přečíst
Načítání

BOZP komplexně

BOZP a PO poradna ZDARMA

Zkuste zdarma